|
|
|
|
|
|
|
|
|
9:00-9:40 |
European Grid Projects (C. Witzig, SWITCH) abstract |
9:40-10:20 |
Storage Architectures for Petaflops Computing (T. Beckers, DDN) abstract |
10:20-10:50 |
Coffee Break |
10:50-11:30 |
Grid User Support (S. Reißer, KIT)
abstract
|
11:30-12:10 |
Combining Grid, Cloud and Volunteer Computing (Nabil Abdennadher, HESGE) abstract |
12:10-13:30 |
Lunch Break
|
13:30-18:30 |
gLite Introduction
(Manuel Zeise, KIT, and team)
abstract
room: -118
|
OpenNebula Cloud Computing Tutorial
(T. Kurze, V. Mauch, KIT)
abstract
room: -101
|
Effective Analysis Programming (1)
(H. Stadie, Uni Hamburg, C.-E. Pfeiler, KIT)
abstract
room: -120
|
HEP Workshop
(Christoph Wissing, DESY, and team)
abstract
room: -107
|
Building a Volunteer Computing Platform with XtremWeb-CH
(Nabil Abdennadher, HESGE)
abstract
room: -109
|
|
19:00 |
|
|
|
|
|
|
|
9:00-9:40 |
Cloud Computing (U. Schwickerath, CERN) abstract |
9:40-10:20 |
ARC for developers (S. Maffioletti, UZH)
abstract
|
10:20-10:50 |
Coffee Break |
10:50-18:30 |
gLite Administration Workshop
(S. Bertocco, INFN Padova)
abstract
room: -118
|
Globus Workshop
(Florian Zrenner, LRZ, Adrian Colesea, Universitatea Tehnica Cluj-Napoca)
Lecture
IGE-Introduction
hands-on
abstract
room: -107
|
Effective Analysis Programming (2)
(H. Stadie, Uni Hamburg, C.-E. Pfeiler, KIT)
abstract
room: -120
|
HADOOP
(A. Hammad, A. Garcia, KIT)
Introduction
MapReduce concepts
The Pig data processing language
Hand-outs
abstract
room: -101
|
ARC for sysadmins: deployment and administration (1)
(S. Maffioletti, University of Zurich, S. Haug, University of Bern, M. Niinimaeki, HES-SO)
abstract
room: -109
|
|
|
|
|
|
|
|
9:00-10:00 |
More on the new C++ Standard (M. Wong, IBM) abstract |
10:00-10:40 |
Sustainable DCI Operations, scalable in size, time, and complexity (T. Metsch, B. Schott, Platform)
abstract
|
10:40-11:00 |
Coffee Break |
11:00-18:30 |
ROOT/PROOF
(M. Vala, A. Hairapetyan, CERN)
abstract
room: -101
|
dCache
(S. Kalinin, University of Wuppertal; C. Mitterer, LMU; X. Mol, KIT; O. Tsigenov, RWTH Aachen; D. Ressmann, KIT)
abstract
room: -118
|
Unicore
(Rebecca Breu, B. Demuth, FZ Jülich)
abstract
room: -107
|
ARC for sysadmins: deployment and administration (2)
(S. Maffioletti, University of Zurich, S. Haug, University of Bern, M. Niinimaeki, HES-SO)
abstract
room: -109
|
|
|
|
20:00 |
School dinner |
|
|
|
|
|
|
9:00-9:40 |
Grid and Cloud Security (A. Aeschlimann, SWITCH)
abstract |
9:40-10:20 |
LHC Grid Computing today (G. Quast, KIT) abstract |
10:20-10:50 |
Coffee Break |
10:50-11:50 |
Closing Keynote (S. Newhouse, EGI) abstract |
11:50-12:20 |
Summary and Evaluation (H. Hartenstein, C. Jung, KIT) |
12:20-13:30 |
Lunch Break |
13:30-17:00 |
Security Workshop (A. Aeschliman SWITCH, T. Dussa KIT , U. Epting KIT)
agenda and talks
room: -101
|
|
|
|
|
|
|